top of page

🎬 A Whisker Away (2020)

Zaktualizowano: 11 cze 2021


Anime ze Studia Colorido, które bardzo lubię to „A Whisker Away” reżyserów Junichi Sato i Tomotaka Shibayama (jap. Nakitai Watashi wa Neko o Kaburu). Film póki co nie doczekał się polskiego tytułu.


Bohaterką jest Miyo „Muge” Sasaki, nastolatka zakochana bez wzajemności w koledze z klasy (swoją drogą częsty motyw w anime), Kento Hinode. Oczywiście staje się to obiektem żartów rówieśników, a dla chłopca jest krępujące i uciążliwe.


Akcja filmu dzieje się w Tokoname w Japonii, ponieważ tam dorastał reżyser Tomotaka Shibayama. Wiele scen w filmie rozgrywa się w prawdziwych lokacjach.


Dzięki poznanemu Sprzedawcy Masek Nō Miyo może zamienić się w uroczą białą kotkę i pod tą postacią przychodzić do domu Kento. Chłopak bardzo ją lubi i nazywa Tarō. Jest to jedyny sposób by zbliżyć się do obiektu swej miłości i spędzać z nim więcej czasu, poznając jego życie rodzinne i trudną sytuację finansową. Staje się ona jego powierniczką i najlepszą przyjaciółką, której wizyty wyczekuje. Dziewczyna bez żalu pozostałaby więc kotką na stałe (tym bardziej, że nie dogaduje się z macochą, a własną matkę obwinia o to, że ją opuściła). Do tej pory poprzez żywiołowe i spontaniczne zachowanie maskowała swoje problemy, jako kot nie musiałaby już niczego udawać. W dodatku jako kotka straciłaby swoją ludzką niezgrabność.


Ludzka twarz Miyo odpada w postaci porcelanowej maski, a ona przekształca się coraz bardziej w kotkę. Sprzedawca Masek oferuje swoje produkty również kotom, które chcą stać się ludźmi, a więc system zamiany ciał i osobowości działa w obie strony. Z tego powodu twarz „zrzucona” przez Miyo jest równie cenna jak kocia. Dziewczyna dość szybko orientuje się, że ceną za uzyskanie kociej postaci jest utrata umiejętności rozumienia ludzkiej mowy. Nie można mieć wszystkiego. Cała historia ma też za zadanie uświadomić jej że, jak sama mówi, zamknęła swoje serce przed wszystkimi, a odzyskany spokój pozwala jej na nowo odbudować utracone więzi z bliskimi.


Lawrence Bennie napisał w swojej recenzji: „Płodna autorka anime, Mari Okada, zaskakuje postacią Miyo. Unikając stereotypu nieśmiałej dziewczyny z sąsiedztwa, Okada przedstawia intrygującą bohaterkę (…) Okada podważa znajomą narrację w stylu dr Jekyll i pan Hyde, przedstawiając Miyo ognistą i impulsywną, podczas gdy jej kocia osoba jest bardziej stonowana i przenikliwa”.

W filmie występuje więcej kocich postaci: kotka rasy sfinks o imieniu Kinako, należąca do macochy Miyo oraz ciekawe postaci na Kociej Wyspie (zabawna scena, kiedy koty niczym ludzie siedzą w barze i topią swoje smutki w mleku, w końcu kiedyś byli dwunożni).


„A Whisker Away” to piękne koty (zwłaszcza biała kotka o wielkich niebieskich oczach, czyli Miyo jako Tarō). Film w niczym nie ustępuje produkcjom Studia Ghibli. Kolorystyka zmienia się na różowo-fioletową poświatę kiedy Miyo spędza czas z ukochanym, co podkreśla jej romantyczne marzenia. Sprzedawca Masek to trójkolorowy duży i gruby kot, często pojawiający się w japońskich filmach, uważa się bowiem, że przynosi szczęście (stąd często jest przedstawiany jako maneki neko, kot z uniesioną jedną przednią łapką). Widać dbałość twórców o szczegóły.




bottom of page