top of page

🎬 Chłopiec z burzy (2019)


Pelikany stosunkowo rzadko pojawiają się w kinie. Dzisiaj opowiem o najpiękniejszej produkcji z ich udziałem, ale zachęcam również do zapoznania się z dwoma innymi z tym gatunkiem ptaków. Są to „Wózek dziecięcy”, szwedzki film z 1963 r. oraz francuski „MILF” z roku 2018.


„Chłopiec z burzy” (ang. Storm Boy) to adaptacja powieści Colina Thiele z 1964 r. o tym samym tytule. A tytuł nawiązuje do przezwiska, a raczej miejscowego imienia nadanego bohaterowi, małemu Michaelowi, przez rdzennego mieszkańca Australii, z którym się zaprzyjaźnia, Kościstego Palucha. Poprzednia filmowa ekranizacja książki powstała w 1976 r.


Michael, który ratuje trzy osierocone pisklęta pelikana, nawiązuje szczególną więź z Panem Percivalem.


Z wywiadu z reżyserem Shawnem Seetem można się dowiedzieć, że ekipa znalazła 5 osieroconych piskląt, które były szkolone przez pół roku i oswajane z ludzką obecnością. Trening pozytywny (ptaki były nagradzane rybami) poszedł dobrze, gdyż pelikany są pojętne i mają dobrą pamięć. A żyją bardzo długo (średnio do 30 lat), chociaż obecnie czyha na nie wiele niebezpieczeństw, głównie związanych z zanieczyszczeniem środowiska i ekspansją człowieka.


Twórcy dysponowali animatronicznym (mechanicznym) pelikanem oraz technologią CGI (wykorzystaną do zdjęć podniebnych), jednak reżyser chciał skorzystać głównie ze zdjęć z udziałem żywych ptaków. I tak podczas jednej ze scen ptaki rozbiegały się podczas rozmowy bohaterów, jednak zainteresowały się aborygeńskim tańcem, co zostało utrwalone. Podczas produkcji nie ucierpiało żadne zwierzę.Film zachwyca pięknymi zdjęciami australijskiego wybrzeża, a sama opowieść jest bardzo wzruszająca, dotyka bowiem nie tylko przyjaźni ludzko-zwierzęcej, ale także relacji ojciec-syn, przebytej traumy związanej ze stratą, jak również bilansu życiowego, którego każdy z nas na pewnym etapie życia dokonuje. Jest to też opowieść o dorastaniu i dokonywaniu trudnych wyborów.


Atutem „Chłopca z burzy” jest również obecność świetnego australijskiego aktora, Geoffreya Rusha (który może poszczycić się zdobyciem tzw. potrójnej korony aktorskiej, czyli nagród: Oscara, Emmy i Tony). Wcielił się on w postać dojrzałego Michaela. Uroczy, wówczas trzynastoletni Finn Little w tytułowej roli to Michael z przeszłości. Mam nadzieję, że narodził się nowy australijski talent na miarę Heatha Ledgera. Finn jest niesamowicie naturalny i wrażliwy, nawiązuje doskonały kontakt ze zwierzętami.


Warto również sięgnąć po książkę, która została przełożona na język polski.

Comments


bottom of page