top of page

🎬 Hokus pokus (1993)

Zaktualizowano: 11 cze 2021


„Hokus pokus”(ang. Hocus Pocus) to horror komediowy fantasy wyreżyserowany przez Kenny’ego Ortegę. Obraz otrzymał Nagrodę Saturna w kategorii Najlepsze kostiumy dla Mary E. Vogt, a także był czterokrotnie nominowany w innych kategoriach do tej nagrody.


Jest to opowieść, która zaczyna się w XVII wieku, kiedy to w mieście Salem w stanie Massachusetts ścigano czarownice. Nie udało się uchronić przed ich podstępem bratu, który w wyniku tego stracił młodszą siostrę, Emily. Trzy siostry Sanderson, lokalne czarownice, zamieniły go w czarnego kota (który w tym filmie nazywa się Thackery Binx, czyli tak samo jak wspomniany chłopak), skazując go tym samym na nieśmiertelność i wieczne cierpienie po stracie siostry, a następnie zostały powieszone za odebranie siły życiowej dziewczynki.


Po 300 latach, w latach 90. XX wieku, do Salem sprowadza się brat (Max) z siostrą (Dani).W Halloween zgodnie z klątwą, znowu pojawiają się wspomniane siostry (grane w zabawny i pełen animuszu sposób przez Bette Midler jako Winifred, Sarah Jessicę Parker w roli Sarah oraz Kathy Najimy jako Mary). Zostały przez przypadek przywrócone do życia przez Maksa, który w domu czarownic, zamienionym teraz w podupadłe muzeum, zapala Świecę Czarnego Płomienia aby zaimponować swoją odwagą dziewczynie, która mu się podoba, Allison.

Ich stróżem i doradcą zostaje kot. Mówi on męskim głosem, jest w końcu człowiekiem zamienionym w kota. W filmie widzimy więc animowany pyszczek zwierzęcia, kiedy mówi, oraz kota biegającego za dziećmi i śledzącego poczynania czarownic. W kluczowym momencie kot atakuje Winifred i wytrąca jej z ręki fiolkę z eliksirem, czym zapobiega „wyssaniu” z Dani energii życiowej. Kot biega za dziećmi po ulicach, a jego zachowanie dostarcza im wielu cennych wskazówek.

Maksowi po wielu perypetiach udaje się ocalić Dani z rąk czarownic, a za radą Binksa kradnie Winifred księgę czarów, która zresztą żyje własnym życiem.

Symbolika łącząca czarnego kota z czarownicami znana jest od wieków.


Przypomnę tylko, ze czarne koty jako towarzysze czarownic i jeden z ich atrybutów kojarzone były z okultyzmem i czarną magią, z pechem i śmiercią. W średniowieczu skryty styl życia tych zwierząt był źródłem różnych domysłów, z których wyciągano wnioski niekorzystne dla tych zwierząt. W ciele czarnego kota miał zamieszkiwać demon lub przemieniała się w niego sama czarownica, aby uniknąć kary śmierci. Zarówno kobiety podejrzane o czary, jak i ich koty byli prześladowani, a niejednokrotnie ginęli razem. W filmie kota siedzi na nagrobku Emily, widzimy więc jego łączność ze światem zmarłych. Kot jest też strażnikiem domu czarownic, pragnąc zapobiec ich powrotowi do życia.


Binx w końcu umiera, uwalniając tym samym swoją duszę. Wcześniej zostaje przejechany autem, ale za chwilę ku zdumieniu dzieci odżywa. Pod koniec filmu, pojawiając się jako duch z powrotem w swojej pierwotnej, młodzieńczej postaci, dziękuje Maksowi, Dani i Allison za ich pomoc i żegna się z nimi, odchodząc w kierunku ducha Emily, którą w końcu odzyskuje.


Świetna charakteryzacja i dobre efekty specjalne z pewnością zapewnią udany seans.
Comments


bottom of page