top of page

🎬 Jakub, Mimi i gadające psy (2019)


Polsko-łotewska koprodukcja skierowana do dzieci to na wpół magiczna opowieść o tytułowych bohaterach (kuzynach: nieco nieśmiałym Jakubie i przebojowej Mimi) oraz psich mieszkańcach Maskaczki, gdzie toczy się większa część akcji filmu. Jest to dzielnica Rygi, która leży na trasie prowadzącej do Moskwy.

W tej pełnometrażowej animacji zobaczymy zarówno psy rasowe (dwa charty afgańskie, mopsa, chihuahuę, dalmatyńczyka, owczarka niemieckiego, teriery), jak i nierasowe.


Zwierzęta mają tutaj niespotykaną właściwość – mówią ludzkim głosem, co odkrywa Jakub. Pojawia się jednak pewna niekonsekwencja – Dziadek, najstarszy pies ze sfory, rzekomo nie mówi, a jednak w filmie się odzywa. Psy mają oryginalne imiona, zapożyczone od muzyków: Ringo, John, George, Paul (The Beatles), Mick (Jagger), a także aktorów (Molly McQueen). Ponadto: Boss, bliźnięta Rock i Roll, Śnieżka.


Pojawiają się również koty i ich karmicielka, która rzuca im małe rybki. Kot widoczny jest też w jednym z okien. Wizerunek kota zobaczymy też na kalendarzu, a w kącie stoi figurka maneki neko, machająca łapką na szczęście. Inne występujące w filmie zwierzęta to gołębie, mewa, wiewiórka i …meduzy (te ostatnie są jednak tylko wytworem wyobraźni Jakuba). Poza tym motywy zwierzęce to rysunki zwierząt w tunelu, żółty słonik i pluszowy lew, bujaczki na placu zabaw (dwie kury i słonik), pies na przekreślonym znaku drogowym, ryba, psy i kot na plakatach, złapany sum, wizerunki ryby i syreny w postaci tatuaży podającego się za pirata Orła.


Akcja filmu koncentruje się na odbiciu porwanej Śnieżki. Największym jego atutem jest proekologiczny wymiar – dzieci wraz z psami próbują zablokować budowę drapacza chmur, która pociągnęłaby za sobą wycięcie starych drzew na ich ulubionym podwórku. Film utrzymany jest w ciepłej kolorystyce (pomarańcz, żółty, brąz), co sugeruje, że jego akcja toczy się jesienią.



Niezły film z uwagi na pojawiające się tematy: potrzebę ochrony środowiska (również w miastach) oraz bezdomność psów (schronisko pokazane jest w materiale filmowym, zaprezentowanym w oglądanej przez bohaterów telewizji).


„Jakuba, Mimi i gadające psy” można obejrzeć w sekcji „Kino dzieci” na VOD Nowe Horyzonty.

bottom of page