top of page

🎬 Kot w ścianie (2019)


Czy kot może być zarzewiem konfliktu? Nasz gatunek jest w stanie kłócić się niemalże o wszystko, odpowiedź więc brzmi: tak.


Oto jesteśmy świadkami sąsiedzkiego konfliktu: Bułgarka mieszkająca wraz z bratem i synem w Wielkiej Brytanii znajduje rudego kota. Ku uciesze dziecka przygarnia go. Chłopiec nazywa go Zlatko (tak naprawdę kocur ma na imię Boo). Jednak po kota zgłaszają się rozjuszeni sąsiedzi. Wywiązuje się utarczka słowna. Problem polega na tym, że tymczasem przestraszony kot…schował się do dziury za kuchennym bojlerem i tam utknął. Jak go wydostać? Boo jest prezentem od ojca dla Phoebe, która musi mierzyć się nie tylko z rasizmem, lecz również z traumą po dokonanym na niej gwałcie. Jak mówi matka dziewczynki „ten kot to jej jedyna radość”.


Tak w skrócie przedstawia się fabuła filmu. Kot jest jednak punktem wyjścia do dyskusji na temat relacji międzyludzkich (a zwłaszcza sąsiedzkich konfliktów na tle rasowym), problemów mieszkaniowych i życia w poczuciu nieustannego zagrożenia – planowany remont niepokoi mieszkańców. Nieuczciwe podzielenie jego kosztów, a jednocześnie strach przed rozbiórką domu, tworzą paradoksalną sytuację, która dzięki przedsiębiorczej (i potwornie zmęczonej borykaniem się z trudnościami, samotnej matce) owocuje powołaniem lokatorskiego zebrania. Gentryfikacja to słowo odmienianie w filmie niemalże przez wszystkie przypadki. Toczą się także dyskusje na temat Brexitu.


Kot pojawia się w wielu scenach – to, co może budzić wątpliwości, to nieprawidłowy sposób jego noszenia (bez oparcia dla tylnych nóg), nadmierne zainteresowanie ze strony dzieci (chowa się pod łóżko, jednak i tam nie ma spokoju), a także niepokojenie go w schowku za bojlerem, wprawdzie podyktowane koniecznością jego wydobycia. Przy tej okazji otrzymujemy dwa ujęcia z punktu widzenia Boo na pochylające się nad otworem, ogromne z jego perspektywy, ludzkie twarze.


Zresztą kamera znajduje się blisko bohaterów przez cały czas trwania filmu, co nadaje mu efekt znany z dokumentów.


To, co może niepokoić widza, to spowolnienie akcji w momencie, kiedy należy podjąć szybkie działania aby wydobyć kota z pułapki.


Oprócz kota, w filmie zobaczymy biało-rudego pitbulla o imieniu Chucky, który ma za zadanie wskazać dokładną lokalizację kota (mieszka razem z nim w domu Phoebe).


Film jest dostępny na HBO GO, Canale + i na Playerze.
Comments


bottom of page