top of page

🎬 Leśna rodzina. Miniodcinki (ang. Sylvanian Families. Clover) – serial 1 sezon, 12 odcinków (2020)


Serial dla dzieci „Leśna rodzina” (nie mylić z innym serialem, „Leśną rodziną” z 1987 r.) to króciutkie, trzyminutowe animowane historyjki. Na początku każdej z nich znajduje się opis cech i wyglądu innego zwierzątka. Zwierzęta są tu w jawny sposób zantropomorfizowane (noszą ubranka w stylu rustykalnym) i zajmują się codziennymi (ale ludzkimi) sprawami: organizują piknik, robią pizzę, uczestniczą w sesji zdjęciowej, planują urodziny.


Prym wiedzie tu wielodzietna rodzina królików. Poza nią pojawia się zwierzęce przedszkole z wiewiórką, misiem, myszą, psem i dwoma kotami. Po ulicach miasteczka przechadzają się majestatycznie dorośli przedstawiciele wymienionych gatunków.


Całość jest opakowana w cukierkową stylistykę, jakby adresowaną do dziewczynek, jednak oczywiście nie należy się tym sugerować. Wolę jednak taką formę niż wiele współczesnych, ociekających krwią i ohydą bajek dla dzieci, których adresatami powinni być raczej dorośli. W „Leśnej rodzinie” nie ma może ważnego przesłania, serial ogląda się jednak szybko, a największą zaletą produkcji są ładnie zaanimowane i zaprojektowane postaci w tradycyjnym, oldschoolowym stylu. Inspiracją do ich powstania była kolekcja zabawek z serii Sylvanian Families, która składa się z wielu postaci i elementów (możecie je obejrzeć na stronie sklepu oferującego te zabawki), akcesoriów do wystroju wnętrz, itp. Można z nich zestawiać różne scenki i z pewnością pozwalają one rozwijać wyobraźnię.


Serialowe przygody sympatycznych zwierzaków znajdziecie na Netfliksie i Mini Mini + (na platformie Canal + online).bottom of page