top of page

Lwy MGM


Twórcą pierwszego emblematu jest Howard Dietz (podobno zainspirował go utwór „Growls, a lion, growls”, mówiono też, że był to ukłon w stronę drużyny atletycznej Universytetu Columbia o nazwie The Lions). Jeszcze inna wersja głosi, że Samuel Goldwyn, współtwórca wytwórni MGM urodzony w Warszawie, był zodiakalnym lwem. Lew znajduje się w okręgu utworzonym z taśmy filmowej, a napis umieszczony na niej brzmi „Ars Gratia Artis”, czyli „Sztuka dla sztuki”.

Nie wszyscy wiedzą, że słynne (i chyba najlepiej rozpoznawalne) logo wytwórni Metro-Goldwyn-Mayer z lwem było kilkukrotnie zmieniane, a pozowało do niego kolejno pięć różnych lwów:


1. Slats (zwany „lwem Leo”), z którym czołówka była wykorzystywana przez wytwórnię w latach 1924-1928. Na tym logo duży kot rozgląda się wokoło. Pierwszy film z jego udziałem nosił tytuł „Polly z cyrku” (ang. Polly of the circus). Kocur urodził się w dublińskim zoo. Na logo nie wydaje żadnego dźwięku, po prostu obserwuje. Mówi się, że był tak łagodny, że nie chciał nawet zaryczeć. Specjalnie się tym nie przejęto, gdyż i tak zwiastował on filmy nieme. Duży kot pojawił się również w reklamach, a pod koniec swojej kariery filmowej został zabrany przez swojego trenera Wolneya Fifer na farmę, gdzie zmarł w 1936 roku.


2. Jackie został złapany na pustyni nubijskiej i przewieziony do Hollywood. Widniał na logo z lat 1928-1956. Jego wizerunek możemy zobaczyć w ponad 100 czołówkach, w tym w „Tarzanie” z Johnnym Weissmullerem. Był pierwszym lwem, którego ryk wykorzystano w czołówce. Jackie nosił przydomek „Szczęściarz”, ponieważ… przeżył dwa wypadki kolejowe, a także trzęsienie ziemi, zatonięcie łodzi, wybuch w studiu filmowym oraz… katastrofę lotniczą. Wyjątkowo pojawił się jeszcze przed znacznie późniejszym filmem, a mianowicie przed „Hollywoodzkim kowbojem” z 1975 r. z Jeffem Bridgesem.


3. Tanner występował w logo w zasadzie równolegle ze swoim poprzednikiem, gdyż w latach 1935-1956. W 1934 roku MGM zaczęło produkować filmy w Technicolorze. Kot był naprzemiennie prezentowany z Jackie’m. Pierwszy krótkometrażowy film z jego udziałem nosił tytuł „Gwiezdna noc w Coconut Grove” (ang. Star Night at the Coconut Grove). W czasie Złotej Ery Hollywood to właśnie logo z Tannerem zyskało największą popularność i było najczęściej używane. Wizerunek Tannera wykorzystał Chuck Jones do swoich animacji o Tomie i Jerrym, gdzie w żartobliwej wersji logo lew zostaje podmieniony na Toma.


4. George pojawił się na logo z 1956 r. W przeciwieństwie do swoich poprzedników miał bardzo długą grzywę. Widoczny jest na wizerunku z lat 1956-1958, a więc najkrócej ze wszystkich.


5. Leo urodził się w holenderskim ogrodzie zoologicznym. Na logo zadebiutował w 1958 r. Ma na nim krótką grzywę, ponieważ w momencie swojego debiutu był jeszcze bardzo młody. Na dwóch wersjach logo ze swoim udziałem ryczał w prawą stronę, na drugiej zaś w prawo i na wprost kamery. Jego wizerunek jest widoczny na logo aż po dzień dzisiejszy. Uważany za najdelikatniejszego z lwów, podobnie jak Jackie wystąpił w kilku filmach o Tarzanie i serialu o nim.


Pomocniczo wykorzystano jeszcze wizerunki dwóch innych lwów: Telly’ego (1927-1932) i Coffee (1932-1934). W zależności od źródeł mówi się więc o pięciu bądź siedmiu lwach MGM-u.


Zapewniano, że wszystkie zwierzęta były dobrze traktowane (jak na gwiazdy filmowe przystało). Pamiętamy jednak, że ówcześnie często pozyskiwano zwierzęta wprost z natury…


Niemniej jednak historia lwów MGM-u jest bardzo ciekawa i każdy kinoman powinien ją poznać.
Comments


bottom of page