top of page

🎬 Masza i Niedźwiedź


Serial studia Animaccord w Moskwie o przygodach małej Rosjanki Maszy i jej przyjaciela, ogromnego, ale łagodnego Niedźwiedzia, od razu przykuł moją uwagę. W czasach, kiedy trudno o oldschoolowy wygląd animacji (a przyznam, że takie podobają mi się najbardziej) serial wyróżnia się pięknymi postaciami i scenografią, a także ciekawymi nawiązaniami do rosyjskiej kultury, ale też szeroko rozumianych literatury i sztuki. W jednym z odcinków np. pojawiają się parodie znanych filmów: „Titanica”, „Zorro”, „King Konga”, „Avatara”…


Serial powstał w technice 3D; a zainspirowany został opowieścią folklorystyczną pod tym samym tytułem. Do tej pory (od 2008 r.) powstały cztery sezony, piąty jest w trakcie realizacji. Sezonu czwartego i piątego jeszcze nie widziałam. Póki co najlepszy okazał się pierwszy, a najbardziej rozczarował mnie trzeci – pojawiają się w nim czasem niepokojące sceny, takie jak przemoc wobec jeża! Bardzo to kontrastuje z wcześniejszymi, pogodnymi opowieściami.


Niedźwiedź ma dużo zainteresowań: lubi czytać książki i jest raczej domatorem. Ponadto lubi rozwiązywać krzyżówki i sudoku oraz grać w szachy. Posiada wiele talentów: uszyje Maszy na maszynie ubranko gdy ta ubrudzi wszystkie sukienki, ugotuje obiad, zrobi remont, zagra na instrumencie…Oczywiście postać ta symbolizuje dorosłego. Czasem jego cierpliwość się kończy i wtedy ryczy na dziewczynkę, chociaż jej to wcale nie przeraża.


Masza to typowe dziecko: niezmordowanie energiczna, zadaje mnóstwo pytań, ciągle coś psoci i wymusza na Niedźwiedziu to, czego akurat potrzebuje (manipuluje nim, mówiąc: „Dziecku odmówisz?”). Budzi misia z zimowej drzemki, i nieustannie jest w ruchu. Ma nieposkromiony apetyt, niczym się nie przejmuje i…jest bardzo silna. Przebiera świnię (i okazjonalnie wilki) za niemowlęta i traktuje je jak swoje dzieci. Uwielbia przygody, często śpiewa piosenki. Wątek przebieranek może sugerować, że zwierzęta wolno traktować jak lalki, co nie jest wychowawcze. Co ciekawe, w serialu w ogóle nie pojawiają się jej rodzice, chociaż mieszka oddzielnie, razem z kozą, psem i świnią.


Poza głównymi bohaterami zobaczymy plejadę innych zwierząt: „tercet egzotyczny” w składzie; świnia, koza i pies (praktycznie zawsze pojawiają się razem), dwa wilki- ratownicy medyczni mieszkający w rozklekotanej karetce, wiecznie próbujący przyszpilić do talerza…muchę, zając grający z Maszą w hokeja, wiewiórki i jeże. Inni stali bohaterowie to pani misiowa i inny niedźwiedź-kulturysta, który rywalizuje z przyjacielem Maszy o względy samicy.


Gościnnie pojawiają się inne czworonogi: kot- zawodowy łowca myszy, mysz, pingwinek przylatujący do bohaterów samolotem oraz kuzyn Niedźwiedzia, miś panda. Ten ostatni bardzo lubi się przechwalać i rywalizuje w tym z Maszą. Od czasu do czasu przybywa Tygrys, kolega Niedźwiedzia z czasów, gdy pracowali w cyrku. Wątek cyrkowy jak się domyślacie również nie przypadł mi do gustu, jednak jest on mocno zakorzeniony w kulturze rosyjskiej i pojawia się w wielu produkcjach tego kraju. Okazjonalnie pojawiają się żaby, ryby, pszczoły (miś ma własne ule) i motyle.


Poza kilkoma wymienionymi wyjątkami serial przypadł mi do gustu, warto go jednak oglądać wspólnie z dzieckiem i wyjaśniać s ceny, które mogą budzić uzasadnione zastrzeżenia.bottom of page