top of page

🎬 Obcy – decydujące starcie (1986)

Zaktualizowano: 11 cze 2021


„Obcy – decydujące starcie” (ang. Aliens) to kontynuacja „Obcego – ósmego pasażera Nostromo” (ang. Alien) z 1979 r., o którym już pisałam jakiś czas temu. Sequel zdobył dwie statuetki Oscara w kategoriach: Najlepsze efekty specjalne oraz Najlepszy montaż dźwięku, a także nagrodę BAFTA w kategorii: Najlepsze efekty specjalne.


Kilka dni temu oglądałam reżyserską wersję filmu, która trwa ponad 2,5 godziny, a kot Jonesy, o którym już sporo pisałam przy okazji pierwszej części filmu, pojawia się tylko na początku w kilku scenach, a następnie znika i niestety nie poznajemy jego dalszych losów.


W tej części perypetii Ellen Ripley, przybywa ona wraz z grupą komandosów na księżyc LV-426 skolonizowany przez ludzi, a opanowany przez Obcych i to tam głównie toczy się akcja filmu.


Jonesy’ego widzimy już w 5. minucie filmu w kapsule, w której wraz z Ripley przez 57 lat byli zahibernowani. Kot leży przy jej nogach, wzdłuż ciała. Oboje śpią kiedy znajduje ich ekipa ratunkowa.


W kolejnej scenie z jego udziałem, Carter Burke ze Stacji Gateway wnosi Jonesy’ego do szpitala, w którym przebywa Ellen. Podaje jej kota, a ona wita go radośnie słowami „chodź tu, głupiutki kocie”. Nagle w brzuchu kobiety zaczyna się poruszać Obcy, a kot syczy i chowa się za szpitalne meble. Po chwili okazuje się jednak, że był to tylko koszmar senny Ripley. Rzeczywiście leży ona w szpitalu, i towarzyszy jej Jonesy (który podobnie jak ona podrywa się ze snu). Ellen przytula kota, tym samym uspokajając jego i siebie.


W filmach często widzimy syczące koty, warto się więc zastanowić, jak zwierzęta są doprowadzane do takiego stanu zaniepokojenia, strachu lub agresji spowodowanej lękiem i poczuciem niepewności. W „Obcym – ósmym pasażerze Nostromo” wziął udział niewidoczny w kadrze owczarek niemiecki trzymany na smyczy, którego rolą było...przestraszenie rudzielca. Psa ustawiono naprzeciwko kota za zasłoniętym parawanem. Gdy go raptownie odsłonięto, otrzymano reakcję zarejestrowaną przez kamerę. W sequelu, jak opowiada reżyser, kotu grającego Jonesy’ego pokazano innego kota, co jak wiemy zazwyczaj jest skutecznym sposobem na wywołanie syczenia u przedstawicieli tego gatunku. Zastosowano więc podobny zabieg, jak w części pierwszej, tym razem jednak psa zastąpiono kotem.


Wiadomo, że w „Obcym – decydującym starciu” zagrał inny kot, niż w części pierwszej, ponoć szczuplejszy, a zarazem większy od swojego poprzednika (w którego zresztą wcieliły się cztery koty).


W 21. minucie filmu, rozgrywającej się w kabinie Ellen, kot zeskakuje z szafki na podłogę. W trakcie rozmowy kobiety z gośćmi, zeskakuje jeszcze z kanapy, a następnie pije mleko z talerza ustawionego przy szafkach kuchennych.


Ostatni raz widzimy go w 25. minucie filmu, kiedy to Ripley wie już, że musi wrócić na księżyc LV-426. Mówi wtedy do niego: „A ty, gówniarzu, ty tu zostajesz”. Kot w odpowiedzi patrzy na nią i mruga oczami (co behawioryści nazywają „kocim uśmiechem”) i na tym rola kota się kończy.
Comments


bottom of page