đŹ PuĆapka (2017)
- filmowezwierzeta
- 26 mar 2021
- 5 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 12 cze 2021
âPuĆapkaâ (ang. Bullet Head) w reĆŒyserii Paula Soleta miaĆa byÄ tylko kolejnym thrillerem, ktĂłry obejrzÄ i nic nie zapowiadaĆo tego, ĆŒe czymĆ siÄ on wyrĂłĆŒnia na tle tego gatunku. Owszem, obejrzaĆam go, poniewaĆŒ wiedziaĆam, ĆŒe pojawia siÄ w nim pies, a takĆŒe z uwagi na rolÄ Adriena Brodyâego, ktĂłrego bardzo ceniÄ jako aktora. OkazaĆo siÄ jednak, ĆŒe film sprawiĆ mi miĆÄ niespodziankÄ i wymknÄ Ć siÄ schematowi, dodajÄ c do tego gatunku filmowego nowÄ jakoĆÄ.
OprĂłcz Adriena Brodyâego jako Stacyâego, w filmie pojawiajÄ siÄ inni uznani aktorzy: John Malkovitch jako Walker oraz Antonio Banderas w roli czarnego charakteru, Blue. Stacyâemu i Walkerowi towarzyszy teĆŒ Gage (w tej roli mĆodszy brat âKevina samego w domuâ, czyli Macaulayâa Culkina), Rory Culkin.
FabuĆa w jednym zdaniu: trzech zĆodziei (Stacy, Walker i Gage) po napadzie trafiajÄ do opuszczonego magazynu, w ktĂłrym natykajÄ siÄ na psa biorÄ cego udziaĆ w walkach psĂłw, ktĂłry zrobi wszystko, aby ich dopaĆÄ.
Film krÄcono w BuĆgarii, zdjÄcia utrzymane sÄ w mrocznym klimacie, wnÄtrza ponure i zaniedbane.
âPuĆapkaâ wyrĂłĆŒnia siÄ z kilku powodĂłw. Po pierwsze, z rozmĂłw prowadzonych przez przestÄpcĂłw ukrywajÄ cych siÄ w magazynie wynika, ĆŒe lubiÄ oni zwierzÄta (kaĆŒdy z nich ma na ich temat historiÄ do opowiedzenia). I tak Stacy wspomina, jak szukaĆ trufli z pudlem, Walker mĂłwi o kradzieĆŒy akwarium dla cĂłrki, a Gage, ktĂłrego opowieĆÄ jest najbardziej wstrzÄ sajÄ ca i porusza sĆuchaczy, o psie, ktĂłrym opiekowaĆ siÄ jako maĆy chĆopiec i ktĂłrego na jego oczach zabiĆ patologiczny ojciec.
Stacy i Walker przekomarzajÄ siÄ na temat tego, ktĂłry z nich jest âkociarzemâ, a ktĂłry âpsiarzemâ. Przyznacie, ĆŒe zwykle kryminaliĆci nie prowadzÄ tego typu sentymentalnych rozmĂłw. OdnajdujÄ tu nawiÄ zanie do filmu â25. godzinaâ z 2002 r. z Edwardem Nortonem w roli gĆĂłwnej, w ktĂłrym kryminalista rĂłwnieĆŒ jest bardzo przywiÄ zany do swojego psa i przed pĂłjĆciem do wiÄzienia stara siÄ mu zapewniÄ dom.
Pojawienie siÄ masywnego, przeraĆŒajÄ cego juĆŒ samym swoim wyglÄ dem psa, zmusza bohaterĂłw âPuĆapkiâ do prĂłb ocalenia wĆasnego ĆŒycia. Stacy ma przy tym okazjÄ znowu udowodniÄ, ĆŒe psi los nie jest mu obojÄtny. Podczas poĆcigu, psa przygniata stary fortepian, a zĆodziej tkniÄty litoĆciÄ mimo wszystko pomaga mu siÄ uwolniÄ. Pies docenia pomoc i od tego momentu przestaje go atakowaÄ.
Po drugie, zostaje przedstawiony punkt widzenia gĆĂłwnego zwierzÄcego bohatera, czyli wspomnianego psa o imieniu De Niro. Obraz zostaje zwÄĆŒony i rozmyty po bokach, by lepiej odrĂłĆŒniÄ te ujÄcia od pozostaĆych, jak rĂłwnieĆŒ sprĂłbowaÄ pokazaÄ Ćwiat widziany psimi oczami (chociaĆŒ kolory nie ulegajÄ zmianie, a powinny). JuĆŒ poczÄ tkowe ujÄcie filmu pozwala nam siÄ domyĆliÄ, ĆŒe widzimy obraz zza krat klatki, w ktĂłrej siedzi pies. NastÄpnie w kadrze pojawia siÄ kawaĆek prowadzonej przez mÄĆŒczyznÄ smyczy. Psa po raz pierwszy dostrzegamy dziÄki bardzo ciekawemu ujÄciu â widzimy jego odbicie w Ćcianie windy. Poza tym pojawia siÄ rĂłwnieĆŒ zabieg najczÄĆciej stosowany w filmach, kiedy chce siÄ zwrĂłciÄ uwagÄ na to, na co patrzy zwierzÄ: przebitki raz na nie, raz na obiekt, na ktĂłry patrzy.
W ciekawy sposĂłb zostaĆy rĂłwnieĆŒ zilustrowane wyostrzone do granic moĆŒliwoĆci zmysĆy psa: kiedy ukrywajÄ cy siÄâŠw fortepianie Stacy ze strachu poci siÄ i kropelka potu spĆywa do Ćrodka pianina, uderzajÄ c w sprÄĆŒynÄ w Ćrodku, widzimy jak pies, stojÄ cy w odlegĆoĆci, odwraca siÄ, gdyĆŒ byĆ w stanie to usĆyszeÄ.
Po trzecie, jest to film z rodzaju produkcji, w ktĂłrych to zwierzÄ âstraszyâ. Psy polujÄ ce na ludzi moĆŒna zobaczyÄ np. w horrorze âRasaâz 2006 r. W âPuĆapceâ dobrze ukazano bezradnoĆÄ czĆowieka w obliczu zwierzÄcych zmysĆĂłw.
Po czwarte, napisy koĆcowe to miĂłd na serce miĆoĆnikĂłw zwierzÄ t: pojawia siÄ dedykacja reĆŒysera âdla psa Molly, mojej nauczycielki i przyjaciĂłĆkiâ. Poza tym tuĆŒ po ludzkiej obsadzie filmu, pojawia siÄ zwierzÄca obsada, z ktĂłrej moĆŒemy siÄ dowiedzieÄ, ĆŒe odtwĂłrca gĆĂłwnej roli tak naprawdÄ ma na imiÄ⊠Han Solo. Jego dublerami byli Ademar i Curly. Psiego mĆodzieĆca zagraĆ Pupstar, a psiego malucha... De Niro.
DotarĆam do tekstu reĆŒysera na temat procesu powstawania filmu, w ktĂłrym Solet pisze: âNasza misja obsadzenia naszego psiego bohatera, De Niro, byĆa rĂłwnie trudna, jak znalezienie gĆĂłwnego trenera. MieliĆmy bardzo specyficzne wymagania, fizyczne i antropomorficzne â nasz De Niro nie tylko musiaĆ byÄ zarĂłwno uderzajÄ cy pod wzglÄdem wielkoĆci i siĆy, jak i wystarczajÄ co atletyczny, aby wykonywaÄ zĆoĆŒone fragmenty akcji, potrzebowaĆ rĂłwnieĆŒ zdolnoĆci do przekazywania zarĂłwno skrajnej zwierzÄcej dzikoĆci, jak i mÄ droĆci i zĆoĆŒonoĆÄ wykraczajÄ cÄ poza naszÄ wĆasnÄ . MusiaĆby byÄ w stanie przeksztaĆciÄ siÄ z antagonisty w bohatera, poniewaĆŒ historia zmieniĆa nasze spojrzenie na niego (âŠ) Nasze poszukiwania zakoĆczyĆy siÄ na psie o imieniu Han Solo. PracowaĆem w Budapeszcie, kiedy czĆonek zespoĆu Nu Boyana powiedziaĆ mi, ĆŒe pomyĆlaĆ, ĆŒe mĂłgĆby znaleĆșÄ naszÄ psiÄ gwiazdÄ niedaleko mnie, wiÄc razem ze starym przyjacielem spakowaliĆmy siÄ do samochodu jego dziewczyny i pojechaliĆmy na wycieczkÄ, ĆŒeby siÄ mu przyjrzeÄ. PrzyjechaliĆmy nie do jakiejĆ bezimiennej hodowli, ale do domu wĆaĆciciela Hana, Zoltana Kissa. Z pomocÄ tĆumacza mojego przyjaciela i syna Zoltana, Rolanda, doszliĆmy do porozumienia i nie musiaĆem mĂłwiÄ po wÄgiersku, aby zrozumieÄ, ĆŒe Zoli i Roland myĆleli o swoich psach tak samo, jak ja o moich: sÄ rodzinÄ . I opiekowali siÄ nimi jak swoimi wĆasnymi dzieÄmi.
Kiedy Han wyszedĆ nam na spotkanie, nie mogĆem przestaÄ siÄ uĆmiechaÄ. ByĆ wszystkim, na co liczyĆem. ByĆ oszaĆamiajÄ cy, krĂłlewski i piÄkny, byĆ rĂłwnie ciepĆy i goĆcinny jak Zoli i Roland. Presa canarios sÄ czasami opisywane jako psy jednego wĆaĆciciela â niezwykle lojalne i kochajÄ ce swoje rodziny, ale nie zawsze akceptujÄ nowo przybyĆych. Han, chociaĆŒ fizycznie sprawny jak kaĆŒdy pies, jakiego kiedykolwiek spotkaĆem, byĆ bezpieczny i spokojny. BawiliĆmy siÄ razem na trawie, a on peĆzaĆ po mnie, szczerzÄ c siÄ, jak ja. (âŠ) ByĆ niesamowity. ByĆ gwiazdÄ . Tak jak Adrien byĆ wyraĆșnie naszym Stacym, John naszym Walkerem, Antonio naszym Niebieskim, a Rory naszym Gageâem â to byĆ nasz De Niro. I wĆaĆnie wtedy, gdy pomyĆlaĆem, ĆŒe nie mogÄ mieÄ wiÄcej szczÄĆcia, Zoli przyniĂłsĆ innego czĆonka swojego stada, nieco mniejszego Presa imieniem Ademar, ktĂłry staĆ siÄ gĆĂłwnym sobowtĂłrem Hana.
Jon [trener psĂłw] zaczÄ Ć pracowaÄ z Hanem i Ademarem, gdy tylko przybyĆ do Sofii, przenoszÄ c psy do swojego mieszkania, aby mogli budowaÄ przyjaĆșĆ i wzmacniaÄ wiÄĆș 24 godziny na dobÄ. (âŠ) Curly nie byĆ tak towarzyski jak Han i Ademar, wiÄc nie byĆ kandydatem do pracy bezpoĆrednio z naszymi aktorami (âŠ), ale uwielbiaĆ ĆcigaÄ, szarĆŒowaÄ i skakaÄ (âŠ)Fakt, ĆŒe wszyscy nasi aktorzy byli wielkimi miĆoĆnikami zwierzÄ t, byĆ niesamowitÄ zaletÄ . Adrien i Han stali siÄ sobie tak bliscyâ. Adrien Brody prywatnie teĆŒ ma psy, stÄ d praca na planie z pewnoĆciÄ byĆa dla niego przyjemnoĆciÄ .
W filmie pojawiajÄ siÄ rĂłwnieĆŒ inne psy: wspomniany pudel, pies Gageâa na farmie, Jack Russell terier szukajÄ cy trufli, psy walczÄ ce z De Niro na ringu (miÄdzy innymi owczarek Ćrodkowoazjatycki). W magazynie przemyka teĆŒ biaĆy krĂłlik, a na farmie pojawia siÄ krowa. W sklepie zoologicznym sÄ rybki i szczeniak. I tu ciekawostka: na samym koĆcu zwierzÄcej obsady wymieniona jest zĆota rybka o imieniu Maxwell. Jest to nietypowe, bo powaĆŒne potraktowanie pracy zwierzÄ t na planie bardzo rzadko znajduje swoje odbicie w napisach koĆcowyche (nigdy nie widziaĆam rybki wymienionej z imienia). Ale to nie koniec niespodzianek. Na koĆcu podziÄkowaĆ pojawia siÄ zwrot â i wszystkim zwierzÄtom, ktĂłre uczÄ nas, jak byÄ lepszymi ludĆșmiâ. I w koĆcu taki oto zapis: âczÄĆÄ dochodĂłw z tego filmu zostanie przeznaczona na eliminacjÄ walk psĂłw, rehabilitacjÄ psich ofiar oraz promowanie ĆwiadomoĆci i edukacji na temat humanitarnego traktowania najlepszego przyjaciela czĆowiekaâ. Godne pochwaĆy. Nie widziaĆam zapisu, ĆŒe zwierzÄta podczas produkcji nie ucierpiaĆy, ale po takich zapisach chyba nie moĆŒemy mieÄ co do tego wÄ tpliwoĆci. Poza tym trzeba przyznaÄ, ĆŒe jak na film poruszajÄ cy temat psich walk (a wÄ tek ten juĆŒ kilkukrotnie poruszaĆam we wczeĆniejszych tekstach) w filmie nie epatuje siÄ przemocÄ wobec zwierzÄ t, mimo tego, ĆŒe krwi jest sporo (widzimy np. martwe ofiary walk, ktĂłre nierzadko sÄ âdobijaneâ.
Han Solo, czyli filmowy De Niro, jak i jego dublerzy sÄ przedstawicielami rasy Presa Canario, czyli doga kanaryjskiego. SÄ zaliczane do molosĂłw: potÄĆŒne, przysadziste, bardzo umiÄĆnione. Jak sama nazwa wskazuje, zostaĆy wyhodowane na Wyspach Kanaryjskich do strĂłĆŒowania i pilnowania bydĆa oraz do walk psĂłw. Pies ten jest zrĂłwnowaĆŒony, pewny siebie, ale potrafi teĆŒ podejmowaÄ szybkie decyzje. Bardzo inteligentny, Ćatwo siÄ uczy i jest bardzo oddany opiekunom.
Bardzo polecam âPuĆapkÄâ, zarĂłwno z uwagi na ludzkÄ , jak i na psiÄ obsadÄ.
