top of page

🎬 Szare Ogrody (2009)


„Szare Ogrody” to ciekawa i jednocześnie nietypowa produkcja, film jest bowiem po części remake’iem…filmu dokumentalnego pod tym samym tytułem, zrealizowanego w 1975 r. przez Alberta i Davida Mayslesów. Dotyczył on dwóch kuzynek Jackie Kennedy, czyli Edith Beale razy dwa, gdyż obie panie, matka i córka, nosiły to samo imię. Dokument zasłynął tym, że pokazał, w jak strasznych i skandalicznych warunkach mieszkały kobiety zapomniane przez rodzinę: w rozpadającym się, dawniej słynącym z pięknego ogrodu domu, pośród sterty śmieci, pcheł, biegających kotów i szopów praczy, załatwiających się, gdzie popadnie. Dom nie posiadał bieżącej wody. Obie panie utraciły kontakt z rzeczywistością i nadal marzyły o sławie, dzięki czemu reżyserom udało się je namówić na film. Film mógł jednak budzić kontrowersje jako próbujący ośmieszyć obie bohaterki, cudacznie poprzebierane (zwłaszcza córka) i flirtujące z kamerą. Zaliczany jest do nurtu direct cinema (kina bezpośredniego), charakteryzującego się bliskim, bezpośrednim i realnym odtworzeniem obserwowanej rzeczywistości, w tym przypadku dwóch obiektów w postaci pań Beale. Z drugiej strony, nagłośnił ich sytuację, co umożliwiło pomoc.

Film z roku 2009 odnosi się zarówno do biografii obu pań Beale z czasów ich świetności i brylowania w towarzystwie, czyli przed bankructwem, jak i do czasów powstawania dokumentu o nich. W role ekscentrycznych kobiet wcieliły się z powodzeniem Jessica Lange i Drew Barrymore, które dzięki doskonałej charakteryzacji i swojej grze podołały zadaniu. Zgorzkniałe, wiecznie się przekomarzające kobiety, pełne pretensji do siebie nawzajem i do świata, to świetny materiał na dokument, o czym wiedzą i nasi filmowcy, którzy chętnie eksploatują (i eksplorują) po dzień dzisiejszy swoje rodzinne terytoria. Film, podobnie jak dokument, ukazuje żałosne, a zarazem dramatyczne położenie osób zapomnianych, które nie mogą być powodem do dumy dla żony prezydenta Stanów Zjednoczonych.


W filmie zobaczymy kilka kotów, które są dosłownie wszędzie; w łóżkach, ogrodzie, na meblach, za meblami…Zobaczymy też szopa pracza.


Film można obejrzeć na HBO GO.
bottom of page