top of page

🎬 Ciekawski George (2006)

Zaktualizowano: 12 cze 2021


„Ciekawski George” (ang. Curious George) to animowany film dla dzieci, zrealizowany na podstawie książek Hansa Augusto („H.A.”) Reya i Margret Rey. Netflix wyprodukował również serial o wesołej małpce (2006-2015), liczący sobie 110 odcinków.


Streszczając fabułę filmu: pracownik muzeum Ted zostaje wysłany do Afryki by odnaleźć olbrzymi posąg małpy. Ekspedycja ma na celu uratowanie muzeum przed zamknięciem. Pracownik niczym Indiana Jones rusza do dżungli, w której znajduje go mała małpka, później nazwana Georgem. Po wielu perypetiach, przyjaciołom udaje się zarówno ocalić zagrożoną placówkę, jak i swoją przyjaźń.

W filmie pojawia się bardzo dużo zwierząt, i to zarówno w sekwencji, w której akcja toczy się w dżungli, jak i w nowojorskiej scenerii. Widzimy lwy, lamparta, hipopotamicę z młodym, flamingi, zebry, żyrafy, słonie, niedźwiedzie polarne, kameleona, gniazdo z ptasimi jajami, psy maltańczyki i oczywiście tytułową małpkę. Pojawiają się także zwierzęta-roboty, np. pies czy pająk.


Najciekawsza jest tutaj postać George’a. W filmie nie pojawia się nazwa gatunku, którego jest przedstawicielem. Najbliżej mu do szympansa (wskazują na to zwłaszcza wydawane przez niego dźwięki), natomiast nie zgadza się kolor futra, który w filmie jest brązowy. George dość dobrze prezentuje typowe małpie zachowania, takie jak iskanie, budowanie gniazda-legowiska na noc na drzewie (z tej umiejętności słyną i szympansy, i orangutany). Jest inteligentny, ciekawski i zabawny. Nie może usiedzieć w jednym miejscu. Lubi się przytulać i być prowadzony za rękę. Potrafi malować (jak wiemy, w azylach dla małp lub ogrodach zoologicznych istnieją małpi artyści, których obrazy są sprzedawane, a dochód przeznaczany jest na utrzymanie zwierząt bądź na cele charytatywne).


Co ważne, dziecięcy widzowie mogą się z nim utożsamiać, bo George nie tylko swoją mimiką bardzo przypomina ludzkie dziecko. Nie chce zostawać sam, w momentach zagrożenia szuka wsparcia u Teda (który zresztą raz go ewidentnie zawiódł), jest entuzjastycznie nastawiony do wszystkiego, co spotyka na swojej drodze, uwielbia bawić się w "a kuku!" chowając się pod kapeluszem mężczyzny. Niezmordowany, może bawić się praktycznie bez końca.


To, co może niepokoić w filmie, to to, że George w dżungli pojawia się znikąd: nie widzimy członków jego rodziny, zdaje się on nie być wystarczająco zakorzeniony w swoim środowisku naturalnym. Co ciekawe, wybiera podążanie za Tedem i w konsekwencji zostaje z nim w nowojorskiej metropolii. Może to w młodym widzu wywołać wrażenie, że małpka to zabawka, którą można dowolnie przestawiać z miejsca na miejsce. Niestety, ilość małpek trzymanych w domach (również w Polsce) jest trudna do oszacowania, ale jedno nie ulega wątpliwości: nie są to warunki dla tak ruchliwego i inteligentnego zwierzęcia, które energia wprost rozpiera. Warto więc oglądać z dzieckiem tego typu filmy krytycznie, tłumacząc, że sytuacje tam pokazane nie odwzorowują 1:1 sytuacji życiowych.


W „Ciekawskim George’u” dorosłych mogą zainteresować nawiązania do innych filmów: wspomnianej serii o Indianie Jonesie oraz do kolejnych wersji King Konga. W jednej ze scen widzimy bowiem George’a (a raczej jego hologram lub projekcję, którą małpka stworzyła dla żartu za pomocą projektora), która wspina się na Empire State Building.
bottom of page