top of page

🎬 Ciekawski George (2006)

Zaktualizowano: 12 cze 2021


„Ciekawski George” (ang. Curious George) to animowany film dla dzieci, zrealizowany na podstawie książek Hansa Augusto („H.A.”) Reya i Margret Rey. Netflix wyprodukował również serial o wesołej małpce (2006-2015), liczący sobie 110 odcinków.


Streszczając fabułę filmu: pracownik muzeum Ted zostaje wysłany do Afryki by odnaleźć olbrzymi posąg małpy. Ekspedycja ma na celu uratowanie muzeum przed zamknięciem. Pracownik niczym Indiana Jones rusza do dżungli, w której znajduje go mała małpka, później nazwana Georgem. Po wielu perypetiach, przyjaciołom udaje się zarówno ocalić zagrożoną placówkę, jak i swoją przyjaźń.

W filmie pojawia się bardzo dużo zwierząt, i to zarówno w sekwencji, w której akcja toczy się w dżungli, jak i w nowojorskiej scenerii. Widzimy lwy, lamparta, hipopotamicę z młodym, flamingi, zebry, żyrafy, słonie, niedźwiedzie polarne, kameleona, gniazdo z ptasimi jajami, psy maltańczyki i oczywiście tytułową małpkę. Pojawiają się także zwierzęta-roboty, np. pies czy pająk.


Najciekawsza jest tutaj postać George’a. W filmie nie pojawia się nazwa gatunku, którego jest przedstawicielem. Najbliżej mu do szympansa (wskazują na to zwłaszcza wydawane przez niego dźwięki), natomiast nie zgadza się kolor futra, który w filmie jest brązowy. George dość dobrze prezentuje typowe małpie zachowania, takie jak iskanie, budowanie gniazda-legowiska na noc na drzewie (z tej umiejętności słyną i szympansy, i orangutany). Jest inteligentny, ciekawski i zabawny. Nie może usiedzieć w jednym miejscu. Lubi się przytulać i być prowadzony za rękę. Potrafi malować (jak wiemy, w azylach dla małp lub ogrodach zoologicznych istnieją małpi artyści, których obrazy są sprzedawane, a dochód przeznaczany jest na utrzymanie zwierząt bądź na cele charytatywne).


Co ważne, dziecięcy widzowie mogą się z nim utożsamiać, bo George nie tylko swoją mimiką bardzo przypomina ludzkie dziecko. Nie chce zostawać sam, w momentach zagrożenia szuka wsparcia u Teda (który zresztą raz go ewidentnie zawiódł), jest entuzjastycznie nastawiony do wszystkiego, co spotyka na swojej drodze, uwielbia bawić się w "a kuku!" chowając się pod kapeluszem mężczyzny. Niezmordowany, może bawić się praktycznie bez końca.


To, co może niepokoić w filmie, to to, że George w dżungli pojawia się znikąd: nie widzimy członków jego rodziny, zdaje się on nie być wystarczająco zakorzeniony w swoim środowisku naturalnym. Co ciekawe, wybiera podążanie za Tedem i w konsekwencji zostaje z nim w nowojorskiej metropolii. Może to w młodym widzu wywołać wrażenie, że małpka to zabawka, którą można dowolnie przestawiać z miejsca na miejsce. Niestety, ilość małpek trzymanych w domach (również w Polsce) jest trudna do oszacowania, ale jedno nie ulega wątpliwości: nie są to warunki dla tak ruchliwego i inteligentnego zwierzęcia, które energia wprost rozpiera. Warto więc oglądać z dzieckiem tego typu filmy krytycznie, tłumacząc, że sytuacje tam pokazane nie odwzorowują 1:1 sytuacji życiowych.


W „Ciekawskim George’u” dorosłych mogą zainteresować nawiązania do innych filmów: wspomnianej serii o Indianie Jonesie oraz do kolejnych wersji King Konga. W jednej ze scen widzimy bowiem George’a (a raczej jego hologram lub projekcję, którą małpka stworzyła dla żartu za pomocą projektora), która wspina się na Empire State Building.
Comentários


bottom of page