top of page

🎬 Dzika ekipa (2021)


Australijsko-amerykańska propozycja dla dzieci rozbawi również dorosłych widzów. Poza dobrą rozrywką mamy tu jednak głębszą refleksję, i to podwójną. Po pierwsze, film porusza tematykę wykorzystywania dzikich zwierząt do pokazów z publicznością w ogrodach zoologicznych czy parkach rozrywki. Po drugie, i to stanowi o największej wartości tego filmu, temat rzadko lub wcale nie spotykany – twórcy zwracają uwagę na przejawy gatunkizmu (odpowiednika zwierzęcego rasizmu), który uprawiają ludzie: gatunki niebezpieczne lub „brzydkie” z ludzkiego punktu widzenia budzą tylko strach i obrzydzenie, jak gdyby nie zasługiwały na uwagę, troskę i życie. W tym celu w filmie zostaje skontrastowany australijski symbol, zwierzę powszechnie lubiane na całym świecie, czyli koala (tutaj przewrotnie niesamowicie megalomański i nieznośny) versus cała reszta – niebezpieczne: krokodyl różańcowy, tajpan (jeden z najbardziej jadowitych węży świata), ptasznik australijski, skorpion oraz moloch straszliwy, najeżona kolcami jaszczurka.


Film ukazuje wymienione gatunki w innym świetle, uświadamiając widzom, że podobnie jak wszystkie inne zwierzęta, chcą one tylko żyć w spokoju, w naturalnym środowisku. Nie zgadzam się z zarzutami, jakoby film był „netfliksową podróbką >>Madagaskaru<<”. Tu mamy ekologiczne przesłanie i ukazanie nielubianych gatunków w innym świetle.


Ludzie, czyli występujący na pokazach samozwańczy Tarzan oraz jego syn (dorosła postać luźno nawiązuje do tragicznie zmarłego Steve’a Irwina, znanego australijskiego entuzjasty zwierząt i gospodarza wielu programów im poświęconych) traktują zwierzęta tylko jako źródło dochodów – nie szanują ich, ani nie lubią. Irwin budził przynajmniej sympatię swoją postacią i entuzjazmem. Ich zwariowana pogoń za zwierzętami desperacko próbującymi przedrzeć się do australijskiego buszu jest zabawna, jednak empatyczny widz z całych sił kibicuje oczywiście zdeterminowanym zwierzętom.


Doskonała rozrywka dla całej rodziny, pozwalająca inaczej spojrzeć na gady (oprócz wymienionych, w filmie mamy bogatą reprezentację agam kołnierzastych) oraz pajęczaki (pająki i skorpiony).

Comentarios


bottom of page