top of page

🎬 Kaczka za milion (1971)

Zaktualizowano: 12 cze 2021


„Kaczka za milion”, znana też w polskiej dystrybucji jako „Złota/Bezcenna kaczka” (ang. The Million Dollar Duck) to pogodny film familijny z 1971 r. Reżyserem jest Vincent McEveety, film powstał w wytwórni Buena Vista Distribution Company.

Fabułę można streścić następująco: w laboratorium zostaje przypadkowo napromieniowana kaczka, która w wyniku tego zaczyna znosić…złote jajka. Co ciekawe, znosi je tylko wtedy, gdy ktoś (niekoniecznie pies) zaczyna szczekać. Oczywiście staje się ona przedmiotem pożądania wielu osób. Kaczka jednak zdążyła się zaprzyjaźnić z synem jednego z naukowców, a zatem powstaje konflikt interesów.


W filmie pojawia się sporo zwierząt: szczeniak Charlie, golden retriver sąsiada bohaterów, Hrabia, a także dwa psy na ulicy: prowadzona na smyczy Fifi oraz dog niemiecki zamknięty w samochodzie.


Oprócz głównej bohaterki – kaczki (która mimo męskiego imienia jest samiczką, w końcu znosi jaja) pojawia się olbrzymie stado kaczek na farmie. Tutaj też widzimy kilka koni.


W scenie w laboratorium widzimy m.in. kury (biały kogut bierze udział w teście), prosię (również poddawane testom), gęś, tytułową kaczkę oraz szympansa. Wszystkie zwierzęta przebywają w jednym pokoju, każde zamknięte w klatce. Ponieważ jest to film dla dzieci, doświadczenia prowadzone na zwierzętach są mało inwazyjne: wykonują one po prostu testy behawioralne, mające na celu zbadać ich inteligencję. Na tle innych zwierząt kaczka wypada w nich słabo, ma za to talent do znoszenia cennych jaj.


Prawda jest jednak taka, że kaczki to zwierzęta bardzo towarzyskie, przywiązujące się do siebie nawzajem i do człowieka. Są również sprytne – potrafią przechytrzyć polującego na nie psa udając martwe, a następnie uciekając przy nadarzającej się okazji.


Ponieważ przydatność kaczki w testach zostaje zakwestionowana, naukowiec zabiera ją do domu, gdzie szybko nawiązuje ona więź z małym Jimmim. Chłopiec i kaczka stają się nierozłączni. Kiedy wszyscy chcą mu ją odebrać, para przyjaciół ucieka z domu. Dramatyczny finał ich ucieczki ogląda się z dużym zainteresowaniem.


Jedyny zarzut, jaki można mieć w stosunku do tego filmu, to trącące myszką podejście do kobiet, ale to już zupełnie inna historia.


Jest to z pewnością film dla całej rodziny, który bawi (zwłaszcza komiczne miny nominowanej do Złotego Globu za rolę Katie Dooley Sandy Duncan – nominację za ten film otrzymał również jej filmowy partner, Dean Jones). Opowieść o kaczce zawiera też przesłanie: żadne pieniądze świata nie są warte utraty więzi z własnym dzieckiem. Mimo niezbyt przychylnych opinii krytyków film jest lubiany przez widzów i może stanowić niezłą wieczorną rozrywkę.
bottom of page