top of page

🎬 Przyjacielska perswazja (1956)


„Przyjacielska perswazja” to zapomniany dziś film familijny z Garym Cooperem i Anthonym Perkinsem (dopiero za 4 lata miał genialnie zagrać psychopatę Normana Batesa z „Psychozy”). Jest to opowieść o losach kochającej się rodziny podczas wojny secesyjnej która, z małym wyjątkiem, jest jednak zdecydowanie w tle opowieści.


Poza wspomnianymi aktorami znajdziemy tutaj inną dwunożną gwiazdę filmową, a mianowicie Samanthę, która jest…gęsią. Otrzymała ona zresztą w 1957 r. za swoją kreację nagrodę PATSY, przyznawaną najlepszym zwierzęcym aktorom, pokonując przy tym konia który zagrał w filmie „Olbrzym” i słynnego muła Francisa. W tym samym roku odcisnęła również swoje łapki na słynnej alejce (a raczej chodniczku) zwierzęcych aktorów.


Samantha pojawia się w scenach o wybitnie komediowym charakterze – wie, że najmłodsza latorośl w rodzinie jej nie lubi z racji podszczypywania przez ptaka w pupę, spryciula zaczają się więc w komiczny sposób na chłopca, który nadaremnie skrada się przez podwórko. Gęś niczym diabeł z pudełka wyskakuje na niego w najmniej spodziewanym momencie i dokonuje zemsty. Oblanie jej wodą w geście rewanżu nie jest z pewnością w przypadku tego gatunku czymś przykrym. Zabawny bieg gęsi na krótkich, krzywych łapkach od razu wywołuje uśmiech widza, podobnie jak chytre podglądanie przez nią chłopca zza muru.Gęś jest pupilką Elizy, mamy chłopca. Kiedy mężczyźni idą na wojnę (mimo że wyznawana przez nich religia ma wysoce pacyfistyczny charakter, rodzina jest również przeciwna niewolnictwu) i kobieta pozostaje w domu tylko z młodszymi dziećmi, wojsko konfederatów kradnie wszystkie żywe stworzenia. Gdy Samantha zostaje porwana w celach konsumpcyjnych, zdesperowana kobieta za pomocą miotły skutecznie nokautuje przeciwnika, dzięki czemu ocala ptaka przed zjedzeniem. Jak sama mówi, gęś jest zwierzątkiem domowym, a skruszony żołnierz przeprasza za napaść.


Samantha z pewnością była pojętnym i chętnym do nauki ptakiem. Jej trenerem był Lionel Comport, który pracował z wieloma innymi gatunkami, przygotowując je do występów w filmach.


Trudno znaleźć informacje na temat jej dalszych losów, mam jednak nadzieję, że wspomnianą rolą zapracowała sobie na godną gęsią emeryturę.


bottom of page