top of page

🎬 Sekrety morza (2014)


Pełnometrażowa irlandzka animacja wyprodukowana w koprodukcji z Danią, Francją, Belgią i Luksemburgiem to urocza, oldschoolowa opowieść-baśń o rybaku Conorze i jego dzieciach (Saoirse i Benie). Jest to zarazem opowieść o stracie i żałobie po utracie matki. Film, podobnie jak wiele produkcji adresowanych do młodego widza, odnosi się też do trudnej czasami relacji brat-siostra (co można obserwować np. w filmie „Mirai”, o którym już pisałam).Piękne, zaanimowane obrazy pełne są odniesień do run i kultury celtyckiej, magii, a także życia w bezpośredniej bliskości morza, od którego jest się zależnym. Jeśli tak jak ja jesteście miłośnikami latarni morskich (których w filmach też nie brakuje – polecam zwłaszcza „Światło między oceanami” i „The Lighthouse”), to i tutaj się nie zawiedziecie.


Mała Saoirse jest selkie, postacią rodem ze szkockiej kultury ludowej, w której jest to istota, która może przemienić się z foki w człowieka (i odwrotnie).


W filmie wykorzystano tradycyjną muzykę irlandzką. Opowieść wciąga nie tylko za sprawą pięknych ujęć, lecz również wielu zwierząt, które pojawiają się na ekranie. Ben ma psa rasy owczarek staroangielski bobtail o imieniu Roy. Rasę tę możecie znaleźć też w filmach „Dzika lokatorka”, „Na psa urok” czy „Digby- największy pies na świecie”.


Jako że jesteśmy w morskim świecie, odnajdziemy tu mewy, kraba, muszlę, rozgwiazdę, ryby, foki, wieloryba. Zobaczymy także wizerunek Neptuna, a także sów i smoków.


To nie koniec – mamy jeszcze owce, krowy, kosa, sowy, kruki (bardzo ważne w mitologii nordyckiej, podobnie jak sowy), lisicę z młodymi i borsuczycę śpiącą ze swoimi dziećmi w jamie (uroczy kadr), świetliki. Lis i sowa pojawiają się również pod postacią figurek w chatce wiedźmy. Magiczny pojazd jest ciągnięty jak gdyby przez smoki, będące skrzyżowaniem… jaguarów i psów.


Wyczuwam tutaj inspiracje twórców filmami takimi jak „Ponyo” czy „Spirited Away: w krainie bogów”.


Piękna irlandzka muzyka i zdjęcia, oraz fakt, iż film był w 2015 roku nominowany do Oscara w kategorii „Najlepszy pełnometrażowy film animowany”.


Seans możecie nadrobić na platformie VOD Nowe Horyzonty (film jest dostępny w zakładce „Kino dzieci”). Miłego seansu!

bottom of page