top of page

🎬 Starsza pani musi zniknąć (2003)

Zaktualizowano: 12 cze 2021


„Starsza pani musi zniknąć” (ang. Duplex) to komedia w reżyserii aktora Danny’ego DeVito, autorem scenariusza jest Larry Doyle. Film jest rzeczywiście zabawny, chociaż część scen może się wydawać dość niesmaczna. Z naszego punktu widzenia najważniejsze jest jednak to, że pojawia się tu zwierzę i na tym się skupimy. A jest to papuga, ara zielonoskrzydła.


Fabuła: młode małżeństwo (w tych rolach Drew Barrymore i Ben Stiller) kupuje dom na Brooklynie w Nowym Jorku. Sęk w tym, że górne piętro zamieszkuje starsza pani ze wspomnianą papugą (a raczej „papugiem”). Mimo początkowych kurtuazji, konflikt szybko się zaostrza…ponieważ starsza pani bardzo hałasuje: ogląda w nocy zbyt głośno telewizję, organizuje próby zespołu, w którym występuje, jako przykładna Irlandka tańczy riverdance…Młodzi ludzie są u kresu wytrzymałości, tym bardziej, że Alex jest pisarzem, a jego żona grafikiem w redakcji i nieustannie chodzą niewyspani.


Wracając do papugi: otrzymała imię po zmarłym mężu pani Connelly, Dicku. Był on prawdziwym wilkiem morskim, stąd zamiłowanie kobiety do morskich bibelotów: muszli, rozgwiazd…kuszy. Razem z papugą lubią oglądać filmy przygodowe rozgrywające się na morzu. Dick mieszka ze staruszką od 40 lat, nabyła go po śmierci męża. Gdy młoda para go poznaje, zajada ze smakiem chrupki w kształcie stożków.


Papuga ma wojownicze i obronne nastawienie, co jest widoczne w scenach, kiedy Alex włamuje się do mieszkania (ptak stroszy pióra) oraz gdy napada Nancy w szybie windy kuchennej niczym mewa z „Ptaków” Hitchcocka. Skala zagrożenia jest jednak inna, a papuga to potężny ptak. Dick jest bardzo silnie związany z panią Connelly. Gdy staruszka krztusi się karmelkiem, papuga jest wyraźnie zdenerwowana. Mówi się, że ary przywiązują się silnie do upatrzonego człowieka i taka sytuacja ma tutaj właśnie miejsce.


Ara uwielbia siedzieć na ramieniu starszej pani lub na oparciu krzesła przy stole lub przy jej fotelu. Zawsze jest w pobliżu. Ostrzega właścicielkę przed napadem. Babcia dzieli się z nią parówką, ara lubi trzymać w dziobie drewnianą łyżkę. Podczas szalonego tańca starszej pani, papuga przytupuje sobie nóżką, tak, jak gdyby też chciała zatańczyć. Papugi rzeczywiście reagują na muzykę i zdają się ją lubić.


Dick w tym filmie pełni niejako rolę „rekwizytu”, kojarzącego się niechybnie z marynarzem, którym był mąż sąsiadki Nancy i Alexa. W końcu w filmach przygodowych, których akcja rozgrywa się na morzu, nie może zabraknąć papugi, niezależnie od tego, czy siedzi ona na ramieniu pirata, czy marynarza.


Poza papugą w filmie pojawiają się inne zwierzęta: przemykająca się mysz oraz pies, który leży na dachu samochodu dilera narkotyków. Na spotkaniu autorskim kolegi Alexa w odczytywanym fragmencie książki jest mowa o terierze.


Ara w filmie, pomimo stereotypowego nawiązania do morskich konotacji, pełni w nim dość ważną rolę: nie tylko dotrzymuje towarzystwa starszej pani, lecz także pełni funkcje obronne, a jej czujnej uwadze nic nie umknie. A już na pewno nie przechytrzy jej młode małżeństwo. Film warto obejrzeć z uwagi na zaskakujące zakończenie, a przede wszystkim rolę Eileen Essell w roli uroczej, starszej pani. I oczywiście ze względu na papugę.
bottom of page